Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

       
 

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Gazın emilmesi işlemi dönen bir sıvı halkası yardımıyla olur. Fan ve mil gövdeye göre eksantrik olarak yerleştirilmiştir. Pompa çalıştığında fan, içerisindeki sıvıyı merkezkaç kuvvet etkisiyle gövde iç çeperlerine savurur ve bir sıvı halkası oluşturur. Oluşan sıvı halkasının ortasındaki bölümde fan kanatları arasındaki hacmin daralması ve genişlemesi vasıtasıyla emme ağzından emilen gaz, çıkış ağzından bir miktar sıvı ile birlikte tahliye edilir.

Pompanın hareketli parçaları pompa gövdesinin sabit parçalarıyla temasta olmadığından çalışma esnasında mekanik aşınma çok azdır.


SERVİS SIVISI SİSTEMLERİ

Çalışma sırasında, emilen gazların sıkıştırılması sonucunda üretilen ısının yok edilmesi ve sıvı halkasının sürekliliğinin sağlanması için pompa devamlı olarak servis sıvısı ile desteklenmelidir. Servis sıvısı olarak normalde su kullanılır. Pompanın çalışması esnasında pompa içerisinde sıcaklık artacağından servis suyunun sıcaklığının düşük olması ve 15 °C' yi geçmemesi gerekir. Servis sıvısı sistemleri aşağıda verilmiştir.

a) TAZE SIVI İLE ÇALIŞMA :

Sıvı halkalı vakum pompasının çalışması için gerekli olan sıvının tamamı bir sıvı sisteminden sağlanır. Egzost edilen gaz ve sıvının ayrıştırılması zorunlu değilse sıvı separatörü kullanılmasına gerek yoktur. Besleme sıvısı tazyikliyse, servis sıvısı hattına solenoid valf ilave edilerek bir basınç düşürücüsünden geçirildikten sonra kullanılmalıdır.

b) KOMBİNE SIVI İLE ÇALIŞMA :

Servis sıvısı, bir sıvı sisteminden alınan besleme sıvısı ve sıvı separatöründen alınan resirkülasyon sıvısının karışımından ibarettir. Besleme sıvısının miktarı pompadan egzost edilen sıvının sıcaklığına bağlı olarak ayarlanır.

c) DEVRESEL SIVI İLE ÇALIŞMA :

Bu çalışmada separatörde gazdan ayrıştırılan sıvının tamamı servis sıvısı olarak tekrar kullanılır. Pompa içerisinde ısınan servis sıvısını soğutmak için bir ısı değiştiricisinin devreye konulması gereklidir.

 


 
 
  Tüm hakları Gücüm Pompa Makina San.'ye aittir.
 
 
 
 
Minimum 1024 x 768 çözünürlük için tasarlanmıştır.